Jutro Mikołajki i zapewne masz już przygotowane –  a może nawet zapakowane – upominki dla najbliższych. Do Świąt za to jeszcze kilka tygodni; lista prezentów może być nadal otwarta i negocjowana. Nie pytam, czy masz na niej książki, bo skoro jesteś na tej stronie, przyjmuję to jako pewnik. Ale czy są na niej książki używane?

Na szybko sprawdziłam, co na to internet: co o książkach używanych wręczanych w ramach prezentu piszą tzw. ludzie i eksperci. Zacznijmy od tych pierwszych:

„prezent ma wartość przede wszystkim subiektywną i w wypadku bliskich znajomych, których upodobania znamy dość dobrze nie ma przeciwwskazań, by na prezent z konkretnej okazji dać coś niekoniecznie nowego, ale pożądanego w jego oczach”.

„Na urodziny, imieniny ,pod choinke uzywane dajemy tylko antyki i biale kruki, obiekty kolekcjonerskie” [pisownia oryginalna].

„Oficjalna etykieta mówi, ze między bliskimi jest inaczej, niż między oficjalnymi znajomymi  Bo – jak często czy nawet zawsze w s-v liczy się kontekst (kto, kiedy, komu)” [pisownia oryginalna].

A co na to ci drudzy/jeden z nich?

„Jeśli ta sama książka jest w sprzedaży w księgarniach, a książka z antykwariatu nie posiada specjalnych walorów estetycznych to nie”.

Czyli, jeżeli danej książki nie ma w sprzedaży, sprawa wygląda inaczej:

„Książki z antykwariatu i przedmiotu z antykwariatu mają jednak z reguły pewna wyjątkowa wartość. Nie można ich kupić gdzie indziej”.

Co więcej:

„Jeśli książka lub przedmiot posiada takie cechy [oryginalne, niepowtarzalne lub piękne] jest idealnym prezentem, o wiele lepszym niż coś nowego kupionego w księgarni czy sklepie”.

Bo przecież:

„Ważny jest nasz wysiłek i wkład pracy związany z wyszukaniem tej książki czy przedmiotu i subiektywna wartość tej książki czy przedmiotu dla osoby obdarowanej”.

Morał?

Jak zwykle: to zależy. Od sytuacji, stopnia zażyłości, zainteresowań. To ty obdarowujesz osoby, które kochasz, lubisz, szanujesz. A one kochają, lubią, szanują ciebie.

Grudniowo i świątecznie życzę, żeby prezenty i upominki były po prostu trafione😉